На 8 април от 11.30ч. в художествената галерия на НЧ “Съгласие 1869”, град Тетевен ще се състои втората самостоятелна изложба на художничката Моника Матева.
Ще бъдат изложени над 30 творби на платно и дърво. Картините изобразяват както местни исторически забележителности, така и неща от заобикалящата ни природа.
Кметът подчерта, че изминалата година е била трудна и динамична, изпълнена с редица предизвикателства, трудности и кризи, което е оказало сериозен натиск и върху работата на общините. Д-р Бояджиева добави още, че резкият скок в цените от хранителните продукти до горивата и строителните материали неминуемо се усеща от всички и влияе изключително неблагоприятно върху общинския бюджет.
Но 2022г. беше година, която независимо от обстоятелствата, предложи и възможности, които успешно реализирахме под формата ремонти, инвестиции и проекти, за да превърнем община Тетевен в една по-благоприятна среда за живот, отбеляза д-р Бояджиева.
Тя представи на присъстващите информация за осъществените проекти, за извършените ремонти, какво е сторено в сферата на социалната политика, за развитието и подпомагането на детско-юношеския спорт, за образованието, за бюджет 2022 г. и много др. Коментирана бе и политическата криза и как тя се отразява на местно управленско ниво.
Д-р Бояджиева каза още, че през 2022г. е извършен основен ремонт на улици и общински пътища с обща дължина 3 684 л. м., на обща стойност 1 000 963 лева. Тя не пропусна да представи ремонта на централния градски площад, който се реализира съвсем скоро, както и този на спортния център „Тетевен 2009“.
Относно бъдещите проекти, кметът каза, че през 2022 г. е изготвен инвестиционен проект за обект: „Реконструкция, основен ремонт и обновяване на търговското пространство на Общински пазар – гр. Тетевен“. Проектът е разработен с цел подобряване на градската страда в централната градска част на Тетевен, а строително-монтажните работи ще се реализират през 2023 година.
Обявена e процедура за възлагане на „Проектиране на основен ремонт на ул. Петко. М. Страшния“, като Община Тетевен е подготвила инвестиционен проект и за кв. Пеновото, в който обхват влизат – основен ремонт на всички улици и част от тротоарите на територията на квартала и междублоковите пространства.
Община Тетевен приключи бюджетната 2022 г. с добри финансови резултати, с преходен остатък и без неразплатени задължения, като е важно да се отбележи, че и през 2022г. размерът на местните данъци и такса битови отпадъци не са променяни /те не са покачвани от 2016г./, подчерта кметът.
В сферата на Социалните услуги Общината е в добро партньорство с всички заинтересовани институции и социални заведения и указва подкрепа и контрол върху работата на социалните заведения на територията на общината, каза д-р Бояджиева.
Тя добави още, че и през 2022г. Общината е продължила да финансира Фонда за отпускане на еднократна помощ на младите семейства при раждане и осиновяване на дете. От 2021 г. тази помощ е увеличена от 200 лв. на 500 лв. За периода на отчетната година, такава помощ са получили 598 бр. деца., с 8 повече от предходната. Общата сума е в размер на 29 000 лв. Кметът каза, че продължава финансирането и от Фонда за подпомагане на семейни двойки, нуждаещи се от асистирана репродукция.
Присъстващите бяха активни и задаваха въпроси, като изявиха и своето задоволство от направеното и развитието на града и общината.
На 07 и 08 април 2023 г. както всяка година ще се проведе кампания, във връзка с пролетно почистване на община Тетевен. Всички желаещи могат да се включат в инициативата, която ще започне на 7 април в 09.30 ч., а ако достатъчно доброволци кампанията ще продължи и на 08 април.
„Нека с общи сили да направим нашето населено място по-чисто, по-красиво и по-приветливо, призовават от Общинска администрация.
Местата, нуждаещи се от почистване и привеждане в по-добър вид на територията на общината не са малко. Ако всички ние се огледаме и проявим инициативност ще ги открием. Нека обединим усилията си и направим по-приветливо любимото ни място. Нека направим така, че всеки наш гост да остава с прекрасни впечатления и да иска да се завърне отново тук, се казва още в съобщението от Общината.
Община Тетевен ще подсигури на всички участници в кампанията полиетиленови торби и ръкавици в деня на почистването.
Желаещите могат да заявят участие на тел. 0678/5-22-00, вътр. 233 и 0886 404 916, в срок до 05.04.2023 г.
При 100% обработени СИК протоколи в РИК, коалиция ГЕРБ-СДС за пореден път печели най-много гласове както в Община Тетевен, така и в област Ловеч.
В Община Тетевен коалиция ГЕРБ-СДС печели убедително, като събра 43,01% или 2916 от гласовете на избирателите. На втора позиция се наредиха „Продължаваме промяната – Демократична България“ с 14,65% или 993 гласа, следвани от ДПС 11,61% или 787 гласа, БСП 10,49% или 711 гласа и „Възраждане“ 8,01% или 543 гласа.
В област Ловеч за коалиция ГЕРБ-СДС са гласували 34.65% (13 657 гласа), а за вторите – коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ са дали гласа си 19.78% ( 7 794 гласа).
Данните към 08:00 часа при обработени 100% СИК протоколи в РИК-Ловеч показват, че за ГЕРБ-СДС са гласували 34.65% (13 657 гласа),а за вторите – коалиция Продължаваме промяната – Демократична България са дали гласа си 19.78% ( 7 794 гласа).
Данни за страната:
Последните данни на ЦИК сочат, че при обработени 81% от протоколите, битката за 49-ия парламент печели коалицията ГЕРБ-СДС. Те събират 26.67 на сто от гласувалите. Съвсем близък е и процентът на коалицията „Продължаваме Промяната-Демократична България” с 24.68 процента.И при следващите две политически формации разликата е деликатна. „Възраждане“ са трети с 14.58 на сто, а ДПС – веднага след тях с 12.69 на сто. БСП събират 9.03 процента от вота, а „Има такъв народ“ се нареждат като шестата политическа сила с представителство в 49-ото Народно събрание с 4.25 на сто.96% са обработените протоколи от изборните секции в чужбина. Разпределението на политическите партии е както следва: Първа е ДПС с 37.5%, следвана от коалицията ПП-ДБ, която печели над 25 на сто от вота в чужбина. На трето място се нареждат от „Възраждане” с над 16%. Следва ги коалицията ГЕРБ-СДС, с малко над 8 на сто от далите гласа си. Пети в парламента според сънародниците ни извън граница се нареждат ИТН с над 5%.
На 30 март в гр. Тетевен, вила “Арборетум“, се проведе среща на ученическите съвети в средните училища на града за обмен на инициативи и добри практики. Събитието е част от изпълнението на Общински план за младежта за 2023 г. на Община Тетевен и стратегически приоритет 4 – Развитие и утвърждаване на младежката работа в национален мащаб.
Срещата бе открита от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която поздрави присъстващите и отбеляза, че е изключително радостна, когато активни и амбициозни млади хора се събират заедно, за да обменят опит, идеи и полезни практики.
Идеята на днешната среща е да бъде създаден добър контакт и ползотворно партньорство между всички Вас, каза д-р Бояджиева и подчерта, че в лицето на Община Тетевен те могат да открият доверен партньор за бъдещи проекти и инициативи.
Провокирайте се с интересни идеи и въпроси, свързани с Вашето ежедневие в училище – какво бихте искали да промените, подобрите или развиете в друга насока. Открийте сходствата между Вас, изградете мостовете и сами ще видите колко добре може да си партнирате и колко неща може да научите едни от други, каза още кметът.
В срещата се включиха ученическите съвети от НПГГСД „Сава Младенов“, ПГ по СЕУ и СУ “Г. Бенковски“. Те представиха своята работа по различни проекти и събития. Бяха обсъдени и редица теми, свързани с работата на ученическите съвети, както и такива за предстоящи инициативи. Участие взе и кметът на с. Голям извор – Илиян Маринов. Той разказа подробности около кметската работа – какви отговорности носи тя, какви са основните дейности и кои са ключовите фактори при управлението на поверения му пост.
Във форума участваше и собственикът на вила “Арборетум“ – Георги Димитров, които сподели интересни идеи с младите хора.
Най-добрите млади фолклорни дарования на България бяха отличени на тържествена церемония в рамките на XXVIII издание на Националния детски фолклорен конкурс “Диньо Маринов”. Конкурсът се проведе в гр. Варна от 24 до 26 март и събра на сцените на Радио Варна и Младежки дом повече от 400 певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна.
Многоуважаемото жури, председателствано от Димитър Христов – диригент на народен оркестър при Българското национално радио и преподавател в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, изгледа и оцени изпълненията на участниците. В оценяването му помагаха изтъкнатите професионалисти, композитори, аранжори, солисти и преподаватели – Ангел Добрев, Костадин Генчев, Ваня Монева, Евелина Христова и Гергана Костадинова.
Ученици от ОУ „Георги Бенковски“, с. Черни Вит завоюваха много почетни отличия:
Камерна вокална група “Чернивитски славеи” – първо място
Камерна инструментална група “Весели струни” – второ място
Камерна инструментална група “Млади надежди” – трето място
Оркестър “Мерак” – първо място
Гъдулка:
Калин Иванов – първо място
Ивайло Марков – първо място
Виктория Иванова – второ място
Кавал:
Никълас Цоков – първо място
Мартин Маринов – второ място
Тамбура:
Сантиана Хюсейн – първо място
Моника Иванова – второ място
Грета Йончева – трето място
Цвета Христова – трето място
Поздравления за всички участници и техните ръководители: Асен Асенов, Росен Александров и Румяна Манева.
По време на 44-то заседание на ОбС – Тетевен, кметът на града – д-р Мадлена Бояджиева, представи Годишния отчет по изпълнение на Програма за управление на Община Тетевен /за мандат 2019 г. – 2023 г./ за 2022 г. Отчета беше поставен като първа точка от дневния ред, а след представянето му бе гласуван и одобрен от съветниците.
Измина поредна трудна и динамична година, която беше изпълнена с редица предизвикателства. Натрупването на множество кризи почти напълно преструктурира приоритетите в работата на общините, а резкият скок в цените на енергоносителите оказа не само сериозен натиск върху общинските бюджети, но и се очертава като трайно предизвикателство и в следващ период, каза д-р Бояджиева по време на представянето на отчета.
Кметът подчерта, че поскъпването на материалите и труда в строителството е повлияло негативно върху хода на инвестиционните процеси във всички общини, както и в изпълнението на проекти с европейско финансиране.
Предходната 2022г. беше година, която независимо от обстоятелствата, предложи и възможности, които успешно реализирахме под формата ремонти, инвестиции и проекти, за да превърнем община Тетевен в една по-благоприятна среда за живот. Година, в която ние, като местната власт, последователно и систематично изпълнявахме редица дейности от местно значение, които законът е предоставил в нашата компетентност, отбеляза д-р Бояджиева.
Според кмета един от основните моменти при изпълнението на програма е изграждането на съвременна инфраструктура в града и селата, за което говорят извършените основни ремонти на улици и общински пътища с дължина 3 6684 л. м., на обща стойност 1 000 963 лева.
Заедно с моя екип ще продължим последователно и систематично да изпълняваме Програмата ни за управление на Община Тетевен и през настоящата 2023г. Благодаря на Общинска администрация за усилената работа, на Общински съвет за подкрепата и на всички граждани на община Тетевен, които даваха идеи и предложения, съдействайки за подобряване на работата ни, подчерта д-р Бояджиева.
Считам, че в тази тежка ситуация повече от всичко е необходимо обединение на всички – Общинска администрация, Общински съвет, граждани, бизнес, НПО-та, с цел справяне с предизвикателствата и трудностите, за да утвърдим Община Тетевен като една модерна съвременна Община, привлекателна за нейните граждани и гости, завърши кметът.
На 25 март ученици от община Тетевен посетиха 12-та авиационна база, която отбеляза своя празник и 81 години от началото на летателната дейност на летище Долна Митрополия с открит летателен ден. Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева изпрати поздравителен адрес до полковник Петър Банков – командир на 12-та авиационна база, за да го поздрави по случай празника.
Денят започна с тържествена церемония, а след това пилотите от базата изпълниха полети със самолети “Pilatus” РС-9М, L-39 “Albatros” и ZLIN 242L.
Посетителите имаха възможността да разгледат изложението на авиационна, самолетообслужваща и специална техника, както и да влязат в пилотската кабина на самолетите и да си направят снимка за спомен.
В центровете за наземен показ бяха представени различни видове леко стрелково оръжие, височинно оборудване и летателни костюми. Посетителите можеха да се качат и в кабината на противопожарния автомобил, както и да разгледат оборудването му.
След като изгледаха авиошоуто, учениците от общината посетиха и Панорама „Плевенска епопея 1877“.