вторник, юни 23, 2026

20 години затвор при строг режим за убийство при условията на домашно насилие по обвинение на Окръжна прокуратура-Ловеч

По обвинение на  Окръжна прокуратура-Ловеч, Върховният касационен съд окончателно осъди мъж за причиняване на смъртта на 29-годишна жена при условията на домашно насилие.

Обвинителният акт е внесен от Окръжна прокуратура-Ловеч. След разглеждане на делото от три съдебни инстанции, извършителят А.А. е признат за виновен и е осъден по повдигнатото му от прокуратурата обвинение  за виновен за това, че през нощта срещу 04.03.2021 г., в гр. Тетевен, Ловешка област, в апартамент, след нанесен побой, при условията на домашно насилие и с особена жестокост причинил смъртта на К. А. В резултат на причинените травми, младата жена починала на 11.03.2021 г. в УМБАЛ-Плевен. Престъплението е квалифицирано по чл. 116, ал.1, т. 6, вр. чл. 115 от НК. 

Обвиняемият (три пъти осъждан за хулиганство) и пострадалата живеели на семейни начала, като често се карали, а спрямо жената бил упражняван психически и физически тормоз. За упражненото домашно насилие пострадалата сезирала полицията, а през 2018 г. и Районния съд в гр. Тетевен, като делото в съда било прекратено по желание на жената, след разкайване на А. А. и обещание да се поправи. Поради влошените отношения пострадалата се преместила да живее при майка си, но обвиняемият продължил да я преследва и заплашва. На 03.04.2021 г., вечерта двамата се срещнали в  жилището на обвиняемия. Между тях възникнал скандал, който преминал в побой над пострадалата. В резултат от насилието пострадалата изпаднала в безсъзнание, но обвиняемият я оставил да лежи на леглото в спалнята. Едва сутринта, той се обадил по телефона на свой приятел и извикали бърза помощ. Жената била откарана в болницата в дълбока кома с видими наранявания, където на 11.03.2021 г. починала.

За извършеното престъпление Окръжен съд-Ловеч е осъдил А.А. на доживотен затвор и да заплати на близките на убитата обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на общо 900 000  лева, като това наказание е потвърдено от Апелативен съд-Велико Търново. Върховният касационен съд е изменил присъдата, като е намалил наложеното наказание от доживотен затвор на двадесет години лишаване от свобода при първоначален строг режим.

Обвиняемият е с мярка за неотклонение „Задържане под стража“.

Присъдата е приведена в изпълнение.

Реклама

Започва засилен контрол за качеството на агнешкото месо и яйцата, които се внасят в страната

По разпореждане на министъра на земеделието Явор Гечев започват засилени проверки за безопасността и качеството на агнешкото месо и яйцата, които се внасят от трети страни. Това решение е във връзка с получени сигнали от животновъди за съмнения в качеството и прекомерния внос на агнешко месо и яйца от трети страни.

Българската агенция по безопасност на храните ще извършва проверките вкл. вземане на проби, за да се гарантира качеството и безопасността на храните, които традиционно са част от Великденската трапеза на българите.

Реклама

МОН предлага 552 места за прием в училищата с национално значение

Министерството на образованието и науката предлага през следващата учебна година в шестте училища с национално значение да бъдат разкрити 552 места за прием в 21 паралелки след завършено основно образование. В училищата с национално значение, които осъществяват професионално образование и обучение, броят на местата по STEM професии и специалности е 511, което 92,57% от общия брой места.

Това предвижда проект на заповед на министъра на образованието и науката, публикувана за обществено обсъждане на сайта на МОН.

Държавният план-прием в националните училища се съобразява с националните стратегии, прогнози, програми и планове за развитие и се съгласува с министъра на труда и социалната политика и министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Училищата с национално значение са в пет области – Ловеч, Пазарджик, Стара Загора, Разград и София област. Това са Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов“ в Ловеч, Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ в Тетевен, Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет – София.

Училищата с национално значение са определени с решение на Министерския съвет.

Реклама

Бюлетините за изборите пристигнаха в областната администрация

И този път при перфектна организация бюлетините за парламентарния вот на 2 април пристигнаха в Ловеч. Те са 117 000. Избирателните секции в областта са 263, като в 176 от тях ще се гласува и машинно, а само с хартиени бюлетини в 87, от които 4 подвижни. Днес и утре бюлетините ще бъдат разпределени по общини.

Вчера в областната администрация пристигнаха и устройствата за видеонаблюдение, които също ще бъдат предадени на общините. Те вече получиха кутиите за гласуване, чувалите за съхранение на изборните книжа и материали, методическите указания за машинното и хартиеното гласуване. Предстои да им бъдат раздадени и изборните книжа – протоколите за секционните избирателни комисии и отличителните знаци на членовете им, както и печатите и ролките специализирана хартия за машинното гласуване. Избирателните списъци вече са предоставени на общините.

В областната администрация е готов и планът за действие на организационно-техническия екип в изборния ден и нощ, определени са дежурните служители и техните задължения, поддържа се всекидневна връзка с Районната избирателна комисия и с областната дирекция на МВР. Утре започва и подготвянето на помещенията за „Информационно обслужване“ за работата в изборната нощ.

Организационно-техническите мероприятия по обезпечаване на изборния процес вървят по график и в срок, коментира областният управител инж. Светослав Славчев, който изтъкна, че областната администрация стриктно спазва нормативните разпоредби.

Реклама

Проведе се 8-то издание на международното състезание „Млад дървосекач“

На 23 и 24 март, след тригодишно прекъсване, Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“- Тетевен възобнови провеждането на традиционното за нея международно състезание за умело боравене с бензинен моторен трион „Млад дървосекач“. Това е негово 8-мо издание, а за първи път то се състоя през 2013 година. В състезанието участваха отбори от професионални училища от Кривоклат (Чехия), Нови Сад, Кралево, Сурдулица и Сремска Митровица (Сърбия), Кавадарци (Северна Македония) и Тетевен (България).

Надпреварата се проведе по регламента на Световния шампионат на дървосекачите. НПГГСД „Сава Младенов“ е единствено училище в страната, което организира състезание от такъв мащаб. В годините то се превърна в емблема на училището и в събитие, в което младите хора, изучаващи професиите на техник-лесовъд и техник-механизатор, могат да демонстрират знанията и уменията, усвоени по време на обучението си.

Екипът на училището си поставя амбициозната цел с това ежегодно събитие да популяризира професията и да се дава възможност за обмяна на опит и добри практики със сродни училища от страната и Европа.

Регламентът на състезанието включваше следните дисциплини: I-ва част: „Поваляне на дървесно стъбло“ в първия ден от състезанието – на полигон в двора на училището; II-ра част: „Монтаж и демонтаж на бензинен моторен трион“, „Комбинирани рязове“, „Прецизно рязане“ и „Кастрене“ във втория ден на централния площад в Тетевен.

В отборното класиране първото място бе спечелено от Якуб Томек и Даниел Кински /Кривоклат, Чехия/, второто място заеха първият отбор от НПГГСД „Сава Младенов“ – Нестор Урчев и Георги Георгиев, а на трета позиция се класира вторият отбор на тетевенското училище – Денислав Данков и Десислав Тошев.

В индивидуалното класиране Якуб Томек /Кривоклат, Чехия/ стана първи, втори се нареди Георги Георгиев /НПГГСД „Сава Младенов“/, а трети остана Десислав Тошев /НПГГСД „Сава Младенов“/.

През всичките години Община Тетевен е основен партньор на НПГГСД „Сава Младенов“, при реализирането на състезанието.

Реклама

Възстановява се транспортната свързаност между Тетевен и Ловеч

По предложение на Община Тетевен се разкрива нова автобусна линия Тетевен – Ловеч. Това реши днес на заседание областната комисия по транспорт. Така транспортната свързаност между двата града се възстановява.

Линията е част от областната транспортна схема, маршрутните разписания по нея от квотата на Община Тетевен бяха закрити миналата година. През февруари т. г. единствената фирма, поела изпълнението на автобусната линия – от квотата на Община Ловеч, уведомява, че я прекратява заради липса на пътници. Така днес по предложение на Община Ловеч комисията по транспорт прие да бъдат закрити разписанията по автобусната линия – Ловеч – Лесидрен – Тетевен и Ловеч – Тетевен.

Новата автобусна линия, която предстои да бъде разкрита, ще е с два курса на изпълнение. В дните от понеделник до петък – тръгване от Тетевен в 8:00 ч. и пристигане в Ловеч в 9:45, като ще се преминава и през с. Голец (9:16), и обратно тръгване от Ловеч в 14:00 ч. и пристигане в Тетевен в 15:37 ч., без спиране в Голец. Заради пътуващите ученици в периода от 15 септември до 30 юни автобус ще има и в неделния ден – от Тетевен ще се тръгва в 16:00 ч., пристигане в Ловеч в 17:37, в обратната посока тръгване от Ловеч в 18:00 ч. и пристигане в Тетевен в 19:37, като маршрутът е през с. Изворче и с. Соколово.

За да стартира тази линия, предстои провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка за извършване на обществен превоз на пътници.

Реклама

Тетевенци посрещнаха първа пролет в м. „Боева могила“

На 26 март тетевенци традиционно посрещнаха пролетта в м. „Боева могила“. Сред присъстващите на празника бяха и кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и зам.-кметът Борис Врабевски.

За доброто настроението на всички се погрижиха МВГ „Вежен“ – Тетевен, а освен песни, пролетно настроение и слънце, имаше и тетевенска саламура.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева бе гост на тържеството по случа 114-та годишнина на НПГГСД „Сава Младенов“

В този ден, едно от най-големите училища в община Тетевен – НПГГСД „Сава Младенов“, чества своята 114-та годишнина. Утвърдило се през годините като емблема на града ни, като храм на знанието, просветата и духовността, то е институцията, в която много поколения са получили отлично образование и възпитание, открили са пътя към своето призвание в живота, създали са силни приятелства. Това каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в своето приветствие по време на отбелязването на годишнината на училището.

Кметът отбеляза, че години наред училището обединява хиляди хора – учители, ученици, родители, служители, общественици, като ги възпитава в чувство за принадлежност към една по-голяма общност, учи ги на отговорност, насърчава стремежа им към знания и умения, към позитивност и съзидателност.

Днешният ден е повод за радост и основателна гордост за всички, свързали своя професионален  път със НПГГСД „Сава Младенов“. Затова, позволете ми да изкажа своята дълбока признателност към целия педагогически състав в образователната институция, вложил сърце и душа в изпълнението на своята благородна мисия да просвещава, възпитава и обучава поколения граждани както от община Тетевен, така и от цяла България, подчерта д-р Бояджиева.

Тя отбеляза и факта, че НПГГСД „Сава Младенов“ отново е домакин на международното състезание за умело боравене с бензинен моторен трион – „Млад дървосекач“.

Това, което можем да направим, е да бъдем горди, защото Вашето училище е единственото в страната, която организира състезание от такъв мащаб, каза кметът и пожела успех на всички участници в състезанието.

Присъстващите бяха поздравени и от директора на НПГГСД „Сава Младенов“ – инж. Златина Каталиева, от г-жа Мария Стойчева – председател на ОбС – Тетевен, от Иваничка Буровска – началник на Регионалното управление на образованието в Ловеч и от д-р Мариус Димитров – доцент в. Лесотехнически университет, гр. София.

По време на тържеството бяха наградени участниците в конкурса „Училището през моите очи!“ по случай 114 години от създаването на НПГГСД „Сава Младенов“. Музикален поздрав отправиха децата от НУ „Хаджи Генчо“, а след тях Мартин Христов озвучи препълнения салон с изпълнения на гайда. Своите умения демонстрираха и учениците от танцовата формация към училището.

В края на тържеството бе дадено началото на състезанието „Млад дървосекач“.

Сред присъстващите на събитието бяха още зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, бивши директори и учители на училището, директори на училища от община Тетевен, бивши и настоящи възпитаници, граждани и др.

Реклама

Задържаха мъж за шофиране с 1.41 промила

Мъж е задържан за шофиране след употреба на алкохол. На 23 март около 23.00ч., 46-годишен при управление на лек автомобил в Тетевен е спрян за полицейска проверка и пробата му за алкохол, извършена с техническо средство, е отчела 1.41 промила в издишания въздух.

Водачът не е дал кръвна проба за медицинско изследване. Задържан е за срок до 24 часа, а по случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

13.6% е равнището на безработицата в община Тетевен

Равнището на регистрирана безработица в областта през февруари, когато поради сезонните особености традиционно се отбелязва и най-високата месечна безработица, е 9.7%[1].

На месечна база се наблюдава увеличение от 0.1 пр. пункта в стойността на показателя, а на годишна база се наблюдава спад с 2.6 пр. пункта.

Най-ниска е безработицата през февруари в община Троян – 4.3% и община Ловеч – 6.6%.

Най-висока е безработицата в общините Угърчин – 21.5%,   Ябланица – 24.5%. Останалите общини са с равнище на безработица – в Априлци – 6.9%, в Летница – 11.1%, в Тетевен – 13.6% и в Луковит – 18.3%.

В края на февруари регистрираните безработни в бюрата по труда от Ловешка област са били 4 123, което е с едва 24 лица повече от януари. На годишна база се отчита спад с 6 лица.

През месец февруари се наблюдава спад на дневния ход на новорегистрираните безработни. За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през месеца са се регистрирали нови 425 безработни лица, като броят им е с 99 по-малко спрямо януари 2023 и с 22 повече от броя на новорегистрираните през февруари 2022 г. Освен тях, други 12 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери, също са се регистрирали в бюрата по труда.

През февруари броят на започналите работа регистрирани безработни е 262, което е с 1 по-малко в сравнение с януари и с 54 по-малко от януари 2022г. 98.1% от започналите работа са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 30.5%, следвани от търговията – с 10.3%, хуманно здравеопазване – 9.9%, хотелиерство – 6.1%, строителство – 5.7% и др.

5 безработни лица от рисковите групи са били назначени на субсидирани работни места през февруари– 1 по мерки за заетост и 4 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР).

Заявените работни места на първичния пазар на труда през февруари са 200. Най-голям дял свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (44.0%), държавното управление (30.0%), хотелиерство (6.5%), следват търговия, ремонтът на автомобили и мотоциклети (6.0%) образование (5.5%), финансови дейности (2.0%) и др.

Най-търсените професии през месецa са: работници в сферата на персоналните услуги; персонал, полагащ грижи за хората; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия; оператори на стационарни машини и съоръжения; монтажници; продавачи; работници в добивната и преработващата промишленост и др.           

ДРСЗ-Ловеч, март 2023г.

[1] Равнището на безработица се определя като дял на регистрираните безработни лица от икономически активното население на възраст 15-64 г., установено при Преброяване 2021 г.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
19 ° C
19 °
19 °
86 %
2.4kmh
19 %
пн
18 °
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °