вторник, юни 23, 2026

Катастрофа затвори пътя София-Варна в района на с.Голец

Временно е затворен за движение главния път София-Варна, в участъка на разклона за с.Голец, заради пътен инцидент между товарен автомобил и лек автомобил-тип джип. Сигнал за инцидента е получен около 14.20ч.

При сблъсъка на място е загинал водачът на лекия автомобил, а пътник от същото превозно средство и водачът на товарния автомобил са откарани за преглед в болница с наранявания.

По случая в РУ Угърчин е образувано досъдебно производство, извършват се огледи и се изясняват причините за произшествието. Екипи на Пътна полиция пренасочват превозните средства пътуващи в посока Варна и София по обходен маршрут през с.Голец.

Реклама

Община Тетевен с идеен проект за ремонт на търговското пространство на Общинския пазар в града

Община Тетевен има инвестиционно намерение за реализиране на проект за „Реконструкция, основен ремонт и обновяване на търговското пространство на Общински пазар – гр. Тетевен“. Проектът се разработва с цел подобряване на градската среда в централната част на гр. Тетевен. Той е съобразен със съществуващите имотни граници и действащият регулационен план на града и вече съществуващите настилки и градско обзавеждане.

През месец октомври бе проведено и обществено обсъждане на идейния проект за предстоящия ремонт на Общинския пазар. На него присъстваха и търговците, които работят на пазара. Те дадоха своите предложения и идеи за подобряване на настоящия проект по време на срещата.

Част от основните дейности, които са предвидени по проекта, включват: Обследване и установяване състоянието на конструкцията на старата част от покритието на пазара и предоставяне на решение за ремонт и архитектурно вписване с по-новото съоръжение. Ще бъде изградено ново осветление чрез подмяна на съществуващите осветителни тела. Предвидени са и точки за достъп до електричество, в съответствие с разположението на сергиите за търговия.

Ще се монтира ново обзавеждане за придаване на съвременен естетичен облик на пазара, ще се ремонтира и фасадата на търговските обекти, а съществуващите материали ще се обновят, за да се осъвремени облика им. Ще бъдат измити и импрегнирани настилките, като се предвиждат и действия по ремонтиране на компрометирани участъци и др.

Реклама

В ДГ „Детелина“ бе открито и осветено реновираното крило на сградата

Днес в ДГ „Детелина“, гр. Тетевен по случай Деня на християнското семейство бе извършено освещаване на обновеното крило в сградата на градината. Ритуалът бе извършен от отец Борис, а след него малчуганите изнесоха специална програма, посветена на днешния празник – Въведение Богородично.

Специални гости на събитието бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева и Петя Вълова – гл. експерт „Образование“ при Община Тетевен. Д-р Бояджиева и г-жа Стойчева поздравиха присъстващите и зарадваха най-малките с подаръци.

Директорът на детската градина – Полина Дилкова, благодари на присъстващите за уважението, както и на всички родители и дарители, без която помощ и финансова подкрепа, ремонтът нямаше да бъде възможен.

Реклама

В ход е третият етап на акция „Зима“

От днес до 30 ноември се провежда третият, последен етап на акция „Зима“, който е насочен към контрола за техническото състояние на превозните средства. Акцентът на акцията е насочена към техническото състояние и осветителната уредба на превозните средства.

От 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да бъдат оборудвани с гуми, предназначени за зимни условия или такива с дълбочина на протектора не по-малко от 4 мм. Важно е водачите да обърнат внимание на техническото състояние на автомобилите си като състоянието на акумулатора, охладителната система, течността за чистачките, както и на самите чистачки.

Охладителната система също трябва да бъде в изправност и всички елементи от автомобила, които са свързани с управлението при зимни условия, заявиха от Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“.

Санкциите, ако автомобилът не е готов за движение при зимни условия, са от 50 до 200 лева. 

Реклама

Община Тетевен отбеляза Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия

В община Тетевен бе отбелязан Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните /МКБППМН/ съвместно с РУП – Тетевен и училищата на територията на общината отдадоха почит към пострадалите при пътни инциденти. В града и населените места от общината бяха поднесоха цветя на ключови пешеходни пътеки, като бяха раздадени и информационни брошури на шофьори и пешеходци.

В град Тетевен се проведе и шествие. То тръгна от сградата на Дирекция „Социално подпомагане“, премина по ул. „Иван Вазов“ в центъра на града и продължи към моста, водещ към стадиона. Оттам шествието се отправи към Общинския пазар и приключи на площад „Сава Младенов”. По време на инициативата бяха поднесени цветя на няколко пешеходни пътеки.

С резолюция на Общото събрание на Организацията на обединените нации от 2005г. всяка трета неделя на месец ноември е определена като Световен ден на възпоменание за жертвите от пътнотранспортните произшествия. Тази година денят бе 20 ноември и се отбеляза в цялата страна с редица инициативи.

Реклама

Трима криминално проявени мъже от с.Галата са задържани за кражба на около 250 литра дизелово гориво

Трима криминално проявени мъже от с.Галата, на възраст 23, 27 и 31 години, са задържани за срок до 24 часа в РУ Ябланица. На 18 ноември, след проведени оперативно-издирвателни мероприятия от служители на РУ Ябланица и РУ Тетевен, те са установени като извършители на кражба на около 250 литра дизелово гориво.

Горивото е отнето в нощта на 16 срещу 17 ноември от паркиран на АМ „Хемус“ товарен автомобил. По случая е образувано досъдебно производство и работа продължават служителите на РУ Ябланица.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева се срещна с ученици от НПГГСД „Сава Младенов“, провеждащи дуалното си обучение в общинска администрация

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, се срещна с учениците от НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, които провеждат своето дуално обучение в дейност „Управление и стопанисване на общинските гори /УСОГ/“ в Общинска администрация – Тетевен.

Д-р Бояджиева приветства учениците, като отбеляза, че тази форма на обучение е създадена с голямо желание. Тя каза още, че Община Тетевен е сред първите Общини, работещи по дуалната система и се надява това да продължи и в бъдеще.

Учениците споделиха, че се чувстват добре, работата им харесва и вече почти два месеца провеждат своята практика. Те допълниха, че им се обръща внимание и наставниците им откликват при нужда или при появили се въпроси и трудности.

Обучението чрез работа (дуална система на обучение) е специфична форма на професионално обучение за придобиване на професионална квалификация, което се организира въз основа на партньорство, включително въз основа на договор между един или няколко работодатели и институция в системата на професионалното образование и обучение.

Община Тетевен и НПГГСД „Сава Младенов“ са официални партньори в реализирането на дуално обучение, което да осигури на учениците практически знания и умения по изучаваните специалности и да се адаптират по-лесно към работната среда след завършване на училище.

Въз основа на това, през учебната 2022/2023 година Община Тетевен е работодател на 7 учащи се в специалност „Горско стопанство и дърводобив“, професия „Техник-лесовъд“. Учениците са назначени на работа в дейност „Управление и стопанисване на общинските гори“, на длъжност – „Специалист лесовъдство“.

Срокът на договора е до 31.07.2023 г., а трудовото възнаграждение е от бюджета на Община Тетевен – за ХІ клас – не по-малко от два пъти, а за ХІІ клас – не по-малко от три пъти, максималния размер на месечната стипендия. Практическите занятия се осъществяват 2 пъти седмично по 7 часа в рамките на учебната година, а за периода 01.07. – 31.07.2023 година е 21 работни дни със 7-часов работен ден.

Ако даден ученик се справя добре и бързо навлиза в спецификата на работа, сработи се с колегите и т.н. той има реален шанс да продължи работа в общинска администрация веднага след своето завършване.

Реклама

Кметът на Община Тетевен се срещна с възрастните хора в кв. Полатен

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, се среща с възрастните хора в кв. Полатен. Непринудената среща се превърна в ползотворна дискусия, на която бяха обсъдени множество теми, касаещи квартала и цялата община – ремонт на улици, настоящи и бъдещи проекти, проблемите с водоснабдяването, необходимост от обновяване на помещението, в което се събират и др.

Пенсионерите споделиха от какво имат нужда и отправиха някои важни въпроси към д-р Бояджиева, която пое ангажимент да изпълни каквото е по силите й.

Кметът изненада присъстващите като им подари нова кафе машина от името на Община Тетевен, а възрастните хора ѝ благодариха за подаръка и за изпълненото обещание за ремонт на покрива на помещението, в което се събират.

Реклама

Дворът на ОУ „Васил Априлов“ в Градежница се сдоби с креативна цветна пътека за игра

За поредна година Вила Червен, със съдействието на Община Тетевен, организира художествен пленер, част от Младежката програма на Общината за 2022 г. Той се състоя в ОУ „Васил Априлов“ в село Градежница и е продължение на проекта от 2020г., организиран в НУ ,,Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, наречен ,,Скокливци“.

Художничките Пенка Минчева от гр. Карлово и Милена Стамболийска от гр. Тетевен създадоха скачаща пътека от разнообразни образователни фигури, а учениците от ОУ „Васил Априлов“ останаха приятно изненадани от изрисувания двор около сградата на училището. Сега той е по-цветен, по-привлекателен и много по-забавен.

За първи път авторката Пенка Минчева рисува скачаща пътека в парка на родното ѝ село Дъбене, Карловско, през 2020г. Идеята е взаимствана и доразвита от двете авторки Пенка и Милена, като основата е чрез игра децата да развиват моторика, знания и способности.

Реклама

Съвместен проект на Община Тетевен и РСО „Централна Стара планина” беше определен като добър пример, оказващ положителен ефект върху местната общност

Преди няколко дни Европейската асоциация за местна демокрация (ALDA) насочи вниманието на своите последователи във фейсбук към РСО „Централна Стара планина” и проект „Общо бъдеще чрез образование за развитие”. Съвместната инициатива на сдружението и Община Тетевен беше избрана като добър пример за това, как Европейската комисия се ангажира с дейности, оказващи положителен ефект върху местната общност.

„Общо бъдеще чрез образование за развитие” беше финансиран чрез мини грантова схема на проект LADDER и реализиран в периода юли – октомври 2017 г. Тогава тази схема подкрепи общо 73 проекта и споменаването точно на нашия проект е силен аргумент за постигнати ценни и видими резултати.

„Общо бъдеще чрез образование за развитие” насърчаваше младежите от Тетевен и селата Рибарица, Черни Вит и Голям Извор да се включат с доброволен труд в обществения живот и да бъдат отговорни към своето бъдеще. Младите хора почистваха екопътеки и залесяваха горски култури, учиха се на безопасно придвижване в планината и на здравословен начин на живот. Участваха в Празника на билките и планината на хижа Вежен, в кулинарен базар и създадоха своя Регионална младежка мрежа.

Проектът беше на обща стойност 4940 евро, като собственият принос в размер на 750 евро беше осигурен от Община Тетевен.

Реклама

Времето

Тетевен
много силен дъжд
25.6 ° C
25.6 °
25.6 °
71 %
2.3kmh
14 %
вт
26 °
ср
25 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
27 °