От петък до неделя на територията на област Ловеч са регистрирани 8 пътнотранспортни произшествия, при които са пострадали 11 човека и са нанесени материални щети по превозните средства. Няма данни участниците в пътните инциденти да са употребили алкохол или наркотици.
През почивните дни, на територията на областта, са проведени специализирани операции за подобряване на пътната обстановка в региона, като за констатирани нарушения служителите на Пътна полиция са съставили общо 12 акта и 110 глоби с фиш за нарушения на ЗДвП.
От 11 ноември e въведено зимното поддържане за републиканските пътища. Въпреки че в момента температурите са високи Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира всички шофьори да подготвят автомобилите си за движение при зимни условия, да не го отлагат за първите минусови температури и да следят за доброто техническо състояние на превозното средство. Нека да тръгват на път само с подходящи гуми, да карат внимателно, със съобразена скорост, да спазват правилата за движение, необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Блокирането на движението от автомобили, които не са подготвени за движение при зимни условия, затруднява работата на специализираната техника и възпрепятства пътуването на всички останали шофьори.
Областните пътни управления и пътноподдържащите дружества следят метеорологичните прогнози по райони и ще предприемат необходимите действия за обработка на настилките във високопланинските райони и проходите, където има предпоставки за хлъзгавост и заледявания особено рано сутрин, когато температурите са доста по-ниски. Целта е превантивните, а след това и снегопочистващите дейности да започват максимално бързо при прогноза за влошаване на времето, за да се осигури проходимостта на пътищата.
По опорните пунктове се доставят инертни материали – сол, пясък, калциев двухлорид, за обработка на настилките. В края на ноември предстоят проверки на наличните суровини и техниката за зимно поддържане – снегорини, техника за разпръскване на пясък и т. н., каквито се предприемат всяка година. В проверките ще участват представители на областните пътни управления, областните дирекции на МВР и др. По райони от областните пътни управления инспекции ще се извършват всеки месец.
По инициатива на проф. Игнат Игнатов, кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, се срещна с гръцкия професор Христос Дросинакис и Бетина Мария Халер.
По време на срещата проф. Дросинакис каза, че тук в Тетевен усеща положителна енергия, която те зарежда. Той благодари за сърдечния прием и гостоприемство, като отбеляза, че е впечатлен от направеното и от това, което се прави в момента в общината.
Проф. Дросинакис и г-жа Халер подчертаха, че са възхитени от природата и красотата на тетевенския край и задължително ще поканят тук свои колеги и приятели.
Кметът и проф. Дросинакис обсъдиха и идеята Тетевен да бъде домакин на някой от предстоящите здравни форуми, които провежда професора, за да се постави акцент върху развитието на туризма, в частност на лечебния туризъм, на територията на общината.
Проф. Дросинакис е директор на Международната академия за духовно развитие. Той е международно известен със своите постижения и разработки, а дейността му е насочена в областта на природните методи за подобряване на здравето.
44-има военнослужещи положиха клетва днес. Те започват военна служба след спечелен конкурс в новосъздаденото военно формирование 57260 – Ловеч, което е част от военно формирование 48940 – Бургас. От тях осем са жени, а 14 са по Закона за резерва, завършили са успешно първата смяна на срочната служба в доброволния резерв. Те целунаха бойното знаме, вричайки се във вярност към Родината и положиха подписа си в клетвения списък. Тържествения строй прие лично командирът на Командване за логистична поддръжка – София, бригаден генерал Тодор Тодоров, с чиято заповед е сформирано новото военно формирование. В словото си той изтъкна силата и значението на военната клетва и подчерта: „Днес вие дадохте обет да защитавате целостта и независимостта на страната. Превърнете клетвените слова в дела!“.
На тържествения ритуал по освещаване на новото военно формирование и по полагане на военна клетва гост бе областният управител инж. Светослав Славчев, който посочи, че днешният ще остане незабравим в паметта на новите кадрови войници и на техните близки. Инж. Славчев поздрави войниците с професионалния избор, който са направили, и ги призова: „Никога не забравяйте, че да бъдеш верен на клетвата, означава да я носиш в сърцето си, да се ръководиш от нея винаги и навсякъде. Защото от днес вие ставате пълноценни защитници на Родината“. Той увери младите хора, че в поделението, в което започват служба, ще бъдат много добре обучени.
Областният управител благодари на началника на военно формирование 24480 Теодоси Томанов, на Военното окръжие в Ловеч, на висшите офицери и офицерите от резерва и запаса, с чието съдействие новото формирование е факт.
Благодарност отправи и кметът на Ловеч Корнелия Маринова за запазения войнски дух на града и за това, че „след 17 години тишина и липса на военна клетва в поделението, което помни много героични мигове“, се случва този тържествен момент. Тя пожела военната клетва да бъде слово на дълг и чест.
На церемонията присъстваха още роднини, близки и приятели на новите кадрови войници. След церемонията бе представена изложбата „Бойни припаси“, а всички желаещи разгледаха музея „Въоръжение и техника“.
На 30 октомври, по случа празника на Тетевен – 1 ноември, в спортна зала „Георги Бенковски“, гр. Тетевен се проведе турнир за любителите на тенис на маса „За купата на кмета“. В турнира взеха участие 17 състезатели, които премериха сили индивидуално и по двойки.
В индивидуалното класиране Йоан Иванов спечели първата позиция и стана носител на „Купата на кмета“. След него, на втора позиция, се нареди Георги Кънчев, а третото място бе за Милен Станев. На четвърто място остана Лъчезар Лазаров.
При двойките на първо място се класираха Георги Кънчев и Д. Димитров. Втори се подредиха Йоан Иванов и Георги Караянев, трети се класираха Марин Нешев и Лъчезар Лазаров, а на четвърто място останаха Теодор Цачев и Северин Байдуловски.
На 31 октомври около 00.20 часа в РУ Тетевен е постъпил сигнал за установена кражба на около 900 литра дизелово гориво от товарен автомобил, който е бил паркиран на неохраняем паркинг в с.Български извор. Сигналът е посетен и служители на РУ Тетевен са започнали нeзабавни оперативно-издирвателни мероприятия.
Установени са трима извършители на кражбата – двама от с. Глогово и един от с.Галата. Те са направили пълни самопризнания по отношение на извършеното престъпление, а в хода на последвалите процесуално-следствени действия е намерено и иззето част от дизеловото гориво. По случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и работата продължава.
На 29 и 30 октомври в град Тетевен се проведе състезание по ориентиране за Купа „Тетевен 2022”. В двудневните състезания взеха участие над 300 състезатели и гости на града, които се докоснаха до този прекрасен спорт и усетиха тръпката и магията на ориентирането.
Участниците премериха сили в две средни дистанции. Първият старт бе в събота/29 октомври/ в с. Бабинци, а вторият бе в неделя/30 октомври/ в гр. Тетевен, местността Шевря.
Класирането при отборите бе следното: 1 СКО „Север“ – Плевен, 2. СКО „Узана“ – Габрово, 3. СКО „Хемус“ – Троян, 4. СКО „Бачо Киро“ – Дряново, 5. СКО „Руен“ – Кюстендил, 6. СКО „Компас Крос“ – Русе. Феърплеят налага домакините от СКО „Вежен Тетевен“ по традиция да не участват в отборното класиране.
В индивидуалното класиране за средна дистанция – 1-ви ден карта „Бабинци“, бе следното: При мъжете 21 Елит – 1. Христо Кавалски – СКО „Вежен Тетевен“, 2. Ивайло Каменаров – СКО „Компас крос“ – Русе, 3. Николай Димитров – СКО „Браун тим“ – Велико Търново.При жените 21 Елит – 1. Силвия Шандуркова – СКО „Узана“ – Габрово, 2. Стефания Димитрова СКО „Браун тим“ – Велико Търново, 3. Калина Драшкова – СКО „Узана“ – Габрово.
В индивидуалното класиране за средна дистанция – 2-ри ден гр. Тетевен, карта „Шашкънското“: При мъжете 21 Елит – 1. Ивайло Каменаров СКО „Компас крос“ – Русе, 2. Николай Димитров – СКО „Браун тим“ – Велико Търново, 3. Здравко Каменаров – СКО „Компас крос“ – Русе.
Състезателите на СКО „Вежен Тетевен“ също завоюваха призови места в различните възрастови групи: При Ж12 – Маргарита Станева – 3-то място, М14 Йоан Пърлев – 3-то място, Ж 16 Петя Петкова – 2-ро място.При М16 – Калин Ивановски – 1-во, Мартин Генов – 3-то, Ж18 – Виолета Борисова – 2-ро място. От ветераните взели участие в стартовете при Ж35 – Радослава Димитрова – 3-то място.
На 1 ноември Тетевен отбеляза своя празник – 145 г. от освобождението на града и Деня на народните будители.
Празничният ден започна в църква “Св. Всех Святих” с молебен за здраве, след което в двора на църквата се проведе панихида пред паметника на загиналите за Освобождението на Тетевен. В знак на признателност бяха поднесени цветя от името на Община Тетевен, Общински съвет – Тетевен, евродепутати, народни представители, сдружения, институции, детски градини, училища, политически партии, граждани.
След това от храма тръгна Тържествено шествие, а крайната му точка бе пл. “Сава Младенов“. Пред сградата на Община Тетевен, кметът – д-р Мадлена Бояджиева, произнесе празнично слово, след което бе издигнато знамето на града.
Първи ноември е особено скъп за Тетевен празник, защото на този ден преди 145 години, след петвековно турско робство идва свободата, каза в своето слово д-р Бояджиева.
Тя подчерта, че Тетевен е град, носещ в себе си многовековна история, в който витае духът на българщината, отекват стъпките на много поколения – всяко оставило своя диря в днешния ни ден.
Ние, тетевенци, имаме пълното основание да бъдем горди, да имаме своето самочувствие за достойното си място в историята на България, изтъкна кметът.
Първи ноември е и Ден на народните будители. Днес българският народ отдава почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал, каза още д-р Бояджиева. Тя допълни, че е необходимо да отдадем заслужена почит и към съвременните будители, чиято дейност е особено важна днес – в дни на сериозни предизвикателства и трудности.
Д-р Бояджиева не пропусна да отбележи положителното развитие на града, който се превръща във все по-модерен и привлекателен център за живот. Тя добави, че всичко постигнато е и благодарение на жителите на Тетевен – хора с предприемчив дух, смели идеи, воля, трудолюбие и упоритост.
Днес, следвайки заветите на будните тетевенци от миналото, ние продължаваме да градим Тетевен – с работа, с ентусиазъм, с желание и с много любов. Той става все по-красив и привлекателен. През последните години градът ни се промени и придоби съвременен европейски облик, каза още кметът на Тетевен.
Програмата продължи с концерт на духов оркестър „Виво Монтана“, след който се проведе и тържествена сесия на ОбС – Тетевен в заседателната зала на Общината. По време на сесията своите приветствия отправиха председателят на ОбС- Тетевен – Мария Стойчева и кметът на Общината – д-р Мадлена Бояджиева, а инж. Емил Максимов, д-р Невелина Ганева и д-р Дарина Димитрова бяха удостоени със званието „Почетен гражданин на град Тетевен“ за своите заслуги към града и общината.
Почетен плакет бе връчен на исторически музей – Тетевен – за съхранение и опазване на историческото богатство и културна памет на града и по случай 110-годишнината на институцията. Почетен плакет за „Забележителен принос впечатляваща последователност, постоянство и отдаденост в съхраняването на българската духовност, традиции и култура“ получи г-жа Тотка Мазнева – дългогодишен учител. С Решение на Общото събрание на ОФ „Тома Васильов“ с плакет и парична сума бе награден Сергей Стоев – за своите постижения в спорта.
Тържествената сесия бе закрита с музикален поздрав от учениците от ОУ „Георги Бенковски“, с. Черни Вит.
Празничният ден продължи с детски футболен турнир „За купата на кмета“ на спортен комплекс „Тетевен-2009“. След приключването му се проведе благотворителен футболен турнир в подкрепа на нуждаещите се, пострадали при наводнението в община Карлово. В него взеха участие отборите на Общинска администрация, местната пожарна и полиция. Денят завърши с концерт на „Тоника СВ“ в салона на НЧ „Съгласие 1869“ – град Тетевен.
Специални гости на празника бяха евродепутатите – Андрей Новаков и Асим Адемов, народните представители в 48-то Народно събрание – Николай Нанков и Младен Маринов, областният управител на Ловеч – Светослав Славчев, началникът на Щаба на 12-та авиационна база в гр. Долна Митрополия – полковник Ивайло Пешаков, началникът на РСПБЗН – Тетевен – Николай Христов, началник на РУ Тетевен – Илия Нешев, представители на Сдружение „Великоизворски корени“, с. Велики извор – Радивойе Стойчич и Иван Цолович и др. На Събитието присъстваха още – зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, кметове на кметства, директори на училища, ръководители на държавни и общински институции в града.
Събитията по случай празника на града започнаха още на 24 октомври с откриването на изложба на тетевенските художници – Милен Цаков, Милена Стамболийска, Валентин Грозев и младият творец Радостин Васков. В седмицата преди 1 ноември бяха открити изложението „Моят роден край“, фотоизложбата „Старият Тетевен“ и паметна плоча на видния общественик и член на местния революционен комитет – Дочо Мръвков. Проведоха се образователни игри с ученици от средните училища на територията на общината, турнир по тенис на маса и състезание по ориентиране за Купа „Тетевен 2022”. Бе организиран поход към м. Боева могила, където се е състоял решителният бой за освобождението на Тетевен между руските и турските войски.
Поздравителни адреси по повод празника на Тетевен бяха получени от министър-председателят – Гълъб Донев, президента на Република България – Румен Радев, директора на ОДМВР – Ловеч – ст. Комисар – Станислав Великов, началника на ВВВУ „Георги Бенковски“ – бигаден генерал Юлиян Радойски, командира на 12-та авиационна база – полковник Петър Банков, управителния съвет на Асоциацията на българските градове и региони, председателя на УС на Съюз за стопанска инициатива /ССИ/ – Васка Бакларова, д.ик.н. Янка Такева – председател на Синдикат на българските учители, Мариела Петрова – изпълнителен директор на РСО „Централна Стара планина“, кмета на Община Троян – Донка Михайлова, кмета на Община Роман – Валери Ролански, РСПБЗН – Тетевен, народни представители и др.
В навечерието на празника на град Тетевен – 1 ноември, кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, се срещна с официалните гости и представителите на Сдружение „Великоизворски корени“, с. Велики извор, община Зайчар – Радивойе Стойчич и Иван Цолович.
На срещата присъстваха и зам.-кметовете Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, секретарят на Общината – Цветелина Стоянова и директор на дирекция „Специализирана администрация“ – Валентина Николаева.
Бяха обсъдени възможности за сътрудничество в сферата на културата, художествената самодейност и образованието, както и исторически факти и събития около селата Велики извор, Зайчар и Голям извор.
На 31 октомври в Тетевен бяха открити фотоизложба и паметна плоча, а двете събития са част от празничната програма по случай празника на града – 1 ноември.
Фотоизложбата „Старият Тетевен“ включваше пана с много стари фотографии, показващи някогашния облик и живот на Тетевен. Тя е разположена пред сградата на Общинска администрация и ще остане там до края на настоящата седмица. Изложбата бе открита от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която благодари на г-н Емил Максимов – общински съветник и най-големия работодател на територията на общината, който финансира мероприятието. Освен г-н Максимов и д-р Бояджиева на изложбата присъстваха още зам.-кметовете – Тони Стоев, Красимир Красимиров и Борис Врабевски, служители на общинска администрация, граждани.
Фотографиите предизвикаха голям интерес сред посетителите, които преоткриваха града или размишляваха къде се намират старите мостове, къщи и чаршии, запечатани от обектива преди повече от 60 години.
Малко по-късно на ул. „Пенка Михайлова“ №81 /офисът на Speedy/ бе открита и обновената паметна плоча на видния общественик и член на местния революционен комитет – Дочо Мръвков.
Стефан Стефанов – гл. експерт „Култура“ при Община Тетевен, разказа повече за живота и делото на тетевенеца, а след него г-жа Пенка Мръвкова, родственик на Дочо Мръвков, се обърна към събралите се и благодари за осъществяването на идеята. Сред присъстващите бяха кметът – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметовете – Тони Стоев, Красимир Красимиров и Борис Врабевски, председателят на Обс-Тетевен – Мария Стойчева, секретарят на Общината – Цветелина Стоянова, директор на дирекция „Специализирана администрация“ – Валентина Николаева, Цонка Петкова – уредник в Градския исторически музей – Тетевен, граждани.
Дочо Мръвков е роден в град Тетевен през 1834 година. Търгувал е с дървен материал, като също така се е занимавал и с ханджийство и кръчмарство. Член е на Местния революционен комитет в Тетевен. Покрай търговията си с дъски, поддържа постоянна връзка с брат си Ангел в Плевен и помага в комитетските дела. Крие в дома си Димитър Общи и други дейци от комитета. Задържан е от турските власти във връзка с разкрития след Арабаконашкия обир. При разпитите Дочо Мръвков не дава никакви сведения. Отрича да знае за комитет в Тетевен и да участва в тайна политическа организация, отрича да познава Димитър Общи и Левски. Осъден е на 8 години затвор в Диарбекир. Излежава 6 години, освободен е по силата на Санстефанския мирен договор.
Освен революционер Дочо Мръвков е и голям дарител. Сградата, пред която днес бе открита паметната плоча, е построена на мястото, където е била неговата родна къща, която той дарява на Тетевен и след това в нея се е помещавала първата тетевенска община.